laupäev, 12. aprill 2014

Kuidas valida telki?

Anneli Mere, MATKaSPORT OÜ juhatuse liige ja pikaajalise kogemusega matkaja:

Enne telgi valimist tuleb läbi mõelda mõned lihtsad küsimused:
  • millises kliimas telgite ehk kas vajate suve-, 3- või 4- aastaaja telki;
  • kui suure seltskonnaga telgite ehk kas vajate väiksemat matkatelki või suurt, mitmetoalist peretelki;
  • kuidas telki transpordite; kas käsitsi või autoga ehk kui suur või raske võib telk kokkupakitult olla.
Aabitsatõde on, et odavatest materjalidest ei saa teha kvaliteetset telki. Kui Te vajate telki ilusa ilmaga nädalavahetuseks, siis saate hakkama ka odavate telkidega, kuid kaotate kindlasti telgi pikaealisuses ja kvaliteedinäitajates. Aga ärge unustage, et ilm võib muutuda päikesepaistest paduvihmaks mõne tunni jooksul.
Telgi kvaliteeti näitavad:
  • veekindlus; seejuures peetakse heaks näitajaks veekindlust alates 1500-2000mm.
  • mehhaaniline tugevus; odavast materjalist telgid rebenevad kergemini kivide või okstega kokkupuutel. Kõrge kvaliteediga materjalid, nagu näiteks Hillebergi telkidel, peavad aga vastu ka kergematele torkevigastustele ning nö „paranevad“ nendest ise.
  • UV kiirguse kindlus; pideva päikesekiirguse toimel tekivad kanga mikrostruktuuris muudatused, ja kindlasti mitte paremuse suunas (mehhaanilise tugevuse ja veekindluse vähenemine, värvi muutus)

Kvaliteettelkidel on järgmised näitajad:
Topeltsissepääsud - halva ilma korral, kui telk on matkajaid täis, saate te seljakotid paigutada ühte esikusse või valmistada seal priimusel sööki, kasutades sisenemiseks- väljumiseks teist sissepääsu. Oluline ka näiteks tormise ilmaga, telgist tuleb väljuda alati allatuult.

Ventilatsiooniavade asukohad välistelgil, sääsevõrgud ustel - akendel tagavad hea ventilatsiooni ja vähendavad kondensvee tekkimise välistelgile.

Talvel soojustuseks ja suvel ventilatsiooniks reguleeritavad tuule- ja lumepõlled telgi allservas. Telk ei kuumene üle palava päikesepaistega ja on tunduvalt soojem lumes.

Veekindlaks teibitud õmblused välistelgil ja sisetelgi põrandal. Silikoniseeritud kattega telke reeglina ei teibita vaid nende õmblemiseks kasutatakse puuvillast niiti, mis niiskuse toimel paisub ja täidab õmblusnõela tekitatud augud. Kuid seda tehnoloogiat kasutatakse vaid väga kõrgkvaliteetsete telkide puhul, sest silikoniseeritud telgimaterjal on kallis. Hetkel kasutavad seda tehnoloogiat kallimatel telgimudelitel näiteks Hilleberg, Fjällräven.
Kuid siin on lähitulevikus muutusi oodata: VAUDE on aga juba välja tulemas ka teibitud silikoniseeritud telkidega. Kõik kinnitusvahendid ja muud strateegilised kohad on tugevdatud konstruktsiooniga. Sisetelgi põrandanurgad muudetud absoluutselt veekindlaiks ja mehhaaniliselt väga tugevaiks, teostatuna kolmekordsena lisaks teipimisele Akendeks kasutatav materjal on kuuma- ja külmakindlast polüuretaanist. Tähelepanu tuleb kindlasti pöörata ka kaarte materjalile; kas need on kergest alumiiniumist või klaasfiibrist. Kuppeltelkide fiiberkaared pole mõeldud näiteks lume raskuse kandmiseks, seda kannatavad duralumiiniumist kaared. Väga nõudlikule matkajale mõeldud profitelkide duralumiiniumist teleskoopvarraste otstel kasutatakse iselukustuvat süsteemi, mis võimaldab telgi lihtsat ja mugavat püstitamist ka ühel inimesel. Kasutusotstarbe järgi jagunevad telgid järgmiselt:


Profitelgid – Konstrueeritud sobivaks ekstreemselt vihmastesse ja väga tugevate tuultega lähispolaaraladele või sarnastesse kliimatingimustesse. Näiteks ka alpinistidele kõrgmägedesse.

4 aastaaja matkatelgid – Sobivad kasutada ka talvistes tingimustes – materjalid taluvad ka külmakraade ja lume raskust. Lihtsad, kerged, kompaktsed ja vähe ruumi nõudvad.

3 aastaaja matkatelgid - tehtud kasutamiseks kevadest sügiseni. Telgi materjalide valikul on tehtud kompromiss kaalu ja hinna vahel. Tihiti on fiiberkaartega, ja veidi lihtsama konstruktsiooniga, kuid muude materjalide osas ei jää palju alla 4 aastaaja telkidele.

Sooja aja telgid – sisetelgi põhjamaterjalina kasutatakse enamasti kile sarnast polüetüleeni, mis on mõeldud kasutamiseks vaid suvetingimustes. Kujult ja suuruselt väga erinevad. Tavaliselt kaalult rasked.

Peretelgid – matkajatele, kes eelistavad avarust, ruumikust, suuri eeskodasid- kuhu alla saab kolida kas või kogu pere või matkagrupp koos köögi, laudade ja toolidega. Telgis saab seista püsti.

Autokatusetelgid – automatkajatele sobiv telgitüüp. Telk paigutatakse raamide abil auto katusele. Magamiseks saab kasutada vaid seisvas autos.

Telkide jagunemine kuju järgi:

Viiltelk – kolmnurkse katusega telk. Tänapäeval on sellised telgid ülikerged ja telgi püstitamiseks kasutatakse kaasasolevaid matkakeppe.

Kuppeltelk – kuplikujuline telk, ka üksinda kergelt püstitatav. Kõige levinum telgikuju.

Tunneltelk – tunneli kujuline telk. Tavaliselt suure esikuga. parimad tootjad on ka läbi mõelnud, kuidas sellise telgi üksinda püstitamine võimalikult lihtsaks teha.

Kombineeritud telk – eriti laialdaselt kasutatav peretelkide juures, kus näiteks magamisosa on kuppel ja esikuosa tunneli kujuline.

Telk peab seda kauem vastu, mida paremini oskate seda hooldada. Rusikareegel on, et pärast iga kasutuskorda tule telk puhastada ning kuivatada põhjalikult enne kokkupakkimist. Kui telki ei kasutata, siis pole mõtet seda jätta nädalateks aeda päikese kätte lahtiselt seisma, kuna pikemas perspektiivis võib UV-kiirgus muuta katte hapraks.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar