Egiptus 1

Laevakruiis Niilusel kui nädalane filmiseanss.

Äripäev 18.07.2008Laevaga mööda Niiluse jõge sõites avanevad imelised vaated: palmid, banaanipuud, savionnid, lagunenud majad, kõik nagu ennemuiste. Maastik libiseb mööda justkui filmis.

Egiptuses mööda Niilust seilates otsisime antiikkultuuri ja selle hiilguse jälgi. Kohale jõudes tõi soe õhk põhjamaalase näole naeru ning mured kadusid sekunditega. Lennujaamast viis buss mugavale kruiisilaevale, mis sai meie elupaigaks terveks nädalaks.

Neljatekilisel Rosettal oli 50 kajutit, sajakohaline restoran, kaks baari ja diskoteek. Ei puudunud ka ehete- ja kingituste pood, pesupesemise võimalus ja konditsioneer. Laevalael asus soojenduseta ujumisbassein ja päikeseterrass. Meeldivatest teenindajatest ja giididest oli kõige asjalikum laeva omanik, kes vajadusel alati abistas.

Meie kruiis algas Luxoris ja lõppes Assuanis. Vahepeal sai külastada templeid, muuseume ja hauakambreid. Ja kui juba Niilusel olime, tuli loomulikult ära proovida ka sõit toreda purjeka felucca'ga.


 
Esmalt peatus laev Edfus - linnakeses Luxorist 115 km lõuna pool. Seal asub jumal Horusele pühendatud iidne tempel. Kuna see oli täielikult liiva alla mattunud, on tempel meie ajani suhteliselt tervena säilinud. Kaunist hoonet uudistades tekib paratamatult mõte, kuidas seda ehitati - puudusid ju kraanad ja muu tänapäeval ehituseks kasutatav tehnika.

Lüüsijärjekord kestab tunde.

Ööseks jäi laev peatuma Kom Ombos. Aknast vaadates paistsid Sobekile ja Haroerisele pühendatud võimsa templi varemed. Seal jalutades saab vaadata krokodillimuumiaid, templi tagaseinas kujutab joonis muistseid arstiriistu, andes ettekujutuse vanade egiptlaste oskustest ja teadmistest.

Kolmandal päeval läbis kruiisilaev Esna lüüsid, mis on ehitatud selleks, et suur veevool ei lõhuks üleujutuste ajal kaldapealseid. Lüüsidesse mahub korraga kaks laeva, seega peab vahel ootama mitmeid tunde, sest Niilusel sõidab päevas ca 300 laeva.


 Jõgi varustas elektriga tervet riiki.

Luxorist 215 km lõunas asuv Assuan on kõrgpaisu valmimise järel muutunud suureks linnaks. Venelaste abiga ehitatud hüdroenergial töötav pais valmis aastal 1971 ja rahuldas sellel ajal kogu riigi vajaduse elektrienergia järele.

Paraku olid paljud kohalikud sunnitud pärast tammi valmimist Assuani linna ümber asuma, sest veetase tõusis ja ähvardas uputada nende külad. Lisaks viidi Philae saarel asunud jumalanna Isisele pühendatud tempel pool kilomeetrit eemale maalilisele Agilkia saarele.

Assuanis olles tasub kindlasti külastada kohalikku turgu. See on üks paremini varustatud kohti Egiptuses. Külluslik ja rikkalik kaubavalik teeb silmad ette paljudele maailma turgudele.
Üheks meie eesmärgiks oli külastada ka Abu Simbelit, mis asub Assuanist 300 km kaugusel. See on vaarao Ramses II ajal loodud arhitektuurikompleks kahe erineva ehitisega: Ramsese tempel ja Nefertari tempel.

Eelistasime laeval pakutud eestikeelsele giidile kohalikku turismifirmat, mis oli veidi odavam ja jättis meile rohkem vaba aega. Sõit algas hommikul juba kell pool neli. Kell kaheksa kohale jõudes olime küll väsinud, kuid uudishimust ärkvel ja ärevil.

Massiivsed mäed olid aiaga piiratud, et sinna keegi niisama kolama ei läheks. Kompleks hämmastab nelja suure 20meetrise Ramsese hiidfiguuriga, mis on hingematvalt võimsad. Imetlus süvenes veelgi, sest hästi säilinud seinamaalingud, raidkirjad, kujud ja templi eri osad on kunstilisel tasemel rabavalt kaunid.

Endale püstitatud templiga näitas võimas vaarao oma kuulumist jumalate perre. Ehitist valmistati kaks aastakümmet, täielikult valmis kompleks umbes 1224 aastat eKr. Lemmiknaise Nefertari auks lasi Ramses ehitada oma pühakoja kõrvale pea sama võimsa templi. Midagi sellist pole varem ega hiljem ehitatud ühelegi naisterahvale terves Egiptuses. Templid pidid märgistama ka Egiptuse riigipiiri, näidates igale rändajale, kui vägev on Egiptus ja tema vaarao.

Aastail 1964-1968 teisaldati suured pühamud veetaseme tõusu tõttu algsest asukohast 180 meetrit eemale ja 65 meetrit kõrgemale asuvale maapinnale.

  
 
 


Külastada tasub nii Niiluse lääne- kui ka idakallast.

Assuani ringreisi lõpetades sõidab laev kiirelt tagasi Luxorisse, et reisijad saaks ka seal kauneid templeid uudistada ja Kuningate oruga tutvuda. Grandioosseid templeid, monumente ja kujusid tulvil Luxor ehk Teeba oli mitu korda Egiptuse pealinn, viimati küll 3300 aastat tagasi.

Niiluse läänekaldal asuvasse Kuningate orgu on maetud paljud vaaraod, idakaldal on suurimateks vaatamisväärsusteks Karnaki ja Luxori tempel. Kuningate orgu tuli taas varakult teele asuda. Seal on külastajatele avatud mitmed hauakambrid oma kunagises hiilguses. 3000 aasta vanused laemaalingud, kaunid kujutised seintel - kõik see on liiga hämmastav, et olla tõsi.

Kindlasti tasub käia ka teisel pool orgu, kus asub naisvaarao Hatšepsuti tempel. Kaunis ja võimas ehitis ei jää kuidagi märkamatuksKarnaki tempel valmis tuhandeid aastaid.

Niiluse idakaldal asuva Karnaki ja Luxori templi külastuse jätsime teiseks päevaks, et mitte liigselt kiirustada. Need on võimsad ehitised, mida peab Egiptust külastades kindlasti nägema.

Karnaki tempel on maailma suurim tänapäevani säilinud suurejoonelise sammastikuga pühamu, mis on ehitatud tuhandete aastate jooksul eri valitsejate poolt. Pühamus on Egiptuse ainus säilinud Püha järv, millest preestrid pidid iga päev läbi käima. Templis asuv sammassaal kõrgusega kuni 34 meetrit on ehitatud vaaraode Amenhotep III ja Ramses II ajal.

Templi seintel kujutatakse enamasti Amon-Rale pühendatud rituaale ja alistatud rahvaste või võõraste maade kirjalik-sümboolseid tähistusi. Selles templis jalutades tunnetad kunagist võimu.

      
       

Mõningad hinnad Egiptuses 2010 aastal:

Hotelli randa pääs: 10 naela inimene
Kohalik buss Hurgadast Kairosse: 65-75 naela inimene
Kairo muuseumi külastus: 50 naela
Giza platoole sisenemine: 40 naela
Püramidi sisenemine: 100 naela

Bussipilet Kairost Hurgadasse: 75 naela inimene
Metroopilet Kairos: 1 nael
Kairo marsuuttakso pilet kohalikule: 0,5 naela
Kairo marsuuttakso pilet turistile: 1 nael
Pasta Pizza Hut-is: 11,50 naela
Lasagne Pizza Hut-is: 13 naela
WC kasutamine: 1 nael
Kohvi Niiluse äärses kohvikus: 12,50 naela
Omlett ja kanasupp hotellis: 6+5 naela
Ouzom 0.5 L (aniisi viin - ainult Kairos): 11 naela
1 kg mandariine + 4 banaani (Kairos): 10 naela
3x1,5 L vett: 1 USD

Hinnad Niiluse kruiisil:
Õlu laevas: 17 naela
Veso laevas: 6,75 naela
Mango mahl: 6 naela

Edfu templi külastamine Eesti giidiga: 76 USD
Kom-Ombo templi külastus: 25 naela
Kom-Ombo templi külastus laevalt ostes: 18 Eurot
Assuanist Abu Simbelisse kohaliku turismibüroo kaudu: 90 USD 2 inimest
Assuanist Abu Simbelisse laevast ostes: 85 Eurot 1 inimene

Luxori templi külastus: 70 Naela
Luxori muuseumi külastus: 70 naela
Karnaki templi külastus: 50 naela
Deir al-Madina külastus: 25 naela
Kuningate oru külastus: 70 naela
Kuningate oru minirongi sõit: 4 naela
Medinet Hapu külastus: 25 naela