Egiptus 2


Tuhandete asstatega lihvitud Egiptuse köök
Toit & Tervis - 09.2009
Food & Health - 09.2009

Paljud turisid käivad Egiptuses, selleks et oleks linnuke kirjas ja saab öelda, et käidud.
Isegi otsustasin Egiptusesse minna, kuid mitte selleks et linnukest kirja saada, vaid ikka kultuuri ja maitseelamuste pärast.

Kultuuri on Egitpuses palju ja erinevaid võimalusi einestamiseks jagub igasse linna. Et proovida erinevaid sööke, jooke otsustasime koos sõpradega minna Niiluse kruiisile. Mõnusalt loksuv laevake läbib mitmeid linnu ning selle käigus on võimalik näha palju kultuurimälestisi, kui ka saada erinevaid maitseelamusi.

Arvasime, et erinevates linnades on võimalus erinevaid sööke rohkem nautida, kui ühes ja samas kohas. Ja tõesti sedasi ka oli.

Egiptuse köök ja maitseained on vahel eurooplase maole raskesti seeditavad ning tihti esineb kõhuhädasid. Selle tarbeks on soovitav pesta võimalikult palju käsi ja osta apteegist mõnda head rohtu kõhutõvede vastu. Tuleks kindlasti valida mida süüa ja kust seda osta. Joogivee ostmisel on soovitav küsida kinnist pudelit. Vastasel juhul võib sattud Teile kraanist pudelisse valatud vesi. Puuvilju tuleks pesta pudeliveega ja väsketest salatitest pigem hoiduda. 
Tuhandeid aastaid on egiptlased nautinud head ja mitmekesist sööki.

Paljud neist iidsetest toitudest on endiselt Egiptuse kodumajapidamises kasutusel.
Herned, oad, kurk, viigimarjad ja viinamarjad on populaarsed puu-ja köögiviljad, mida pakutakse kõikjal. Väga populaarsed on kalatoidud ja mereannid. Sest mis viga toitu lauale tuua, kui meri käepärast olemas.

Restorane külastades leidsime, et valikuvõimalusi on palju. Traditsiooniliste söökide hulka kuuluvad tuvi, koshari ehk riis, pasta, läätsed, hernes ja tomatikaste, kofta ehk lamba- või veiselihakotletid, babaganoush ehk praetud baklažaani püree, tahina  ehk seesamiseemnepüree sidrunimahla ja küüslauguga,.

Kõige selle kirju valiku hulgast suutsime leida ka tuttavaid nimesid nagu pizza.
Meiegi arvasime, et pizza on nagu pizza ikka, kuid eksisime. Õhuline lehttaignast pizza, kus väga vähe komponente, ei olnud eriline maitseelamus.

Tehes juttu kohaliku restorani kokaga, selgus et Egiptuse kööki on mõjutanud läbi aegade paljud rahvad: pärslased, kreeklased, roomlased, araablased,

Kuid Egiptuse köök on säilitanud siiski oma ainulaadsuse. Pärast tuhandeid aastaid on Egiptuse toit muutunud küllaltki nauditavaks.

Siinkohal tooks ära mõne kohaliku retsepti.

Kushari:
Koostisosad
  • 1 klaas läätsesid
  • 1 tl soola
  • 1 klaas makarone
  • 1 klaas riisi
  • 1 purk herneid
  • 2 supilusikat oliiviõli
Kaste:
  • 1 klaas tomatipüreed
  • ¼ klaas oliiviõli
  • 2 sibulat

Niilusel kruiisides
 
6671 kilomeetrit pikk jõgi, saab alguse kahest allikast nagu Viktoria järvest Ugandas ning Tana järvest Etioopias.

Niilusel liueldes on aega vaadata kaunist loodust ja nautida päikesepaistet. Tore on vaadata sagivaid inimesi ümberringi ja mööda liuglevaid külakesi. Kõike seda varjutas aga tõsiasi, et oma keskkonda ei oska egiptlased hoida. Niilus on reostunud, prügi vedeleb igalpool kuhu ka ei vaataks ja seda kõike ei tahagi nad ära koristada.

Samas teisest küljest võttes, olles Niiluse kruiisil ei osanud kohe oodatagi, et laevas tehtud toidud võivad olla nii maitsvad ja külluslikud.

Tavaliselt pakutakse hommikuti saiakesi moosi või meega, kohvi, teed, muna, vorsti, juustu ja mõned puuviljad. Nagu tavaline hommikusöök ikka hotellides, ei koonerda ka laevakokad söögiga ja kõhu saab täis iga hommikuline. 

Lõunaks pakutakse riisi, kana, kala, erinevaid hautisi ja ka puuvilju. Vahel pakutakse erilisi Egiptuse toite, mida kindlasti tuleb proovida. Viivad kohe keele alla. Vähemalt mõnel meist seda juhtus kohe kindlasti.

Õhtud pardal on väga huvitavad, sest suurepärane õhtusöök ja põnevad programmid kestavad tihti hilisööni. Üle päeva tehakse rahvuslikus stiilis õhtuid, kus saab proovida traditsioonilisi sööke.

Kuna meie üheks peaeesmärgiks oli saada elamusi, siis otsustasime omal käel kõik läbitavad sihtkohad võimalikult korralikult läbi uurida. 
Peab mainima, et kõik kohad jätsid endast väga hea mulje ja olid tõsiselt huvitavad.
Pistrikjumalale pühendatud Edfu tempel ja Kom-Ombo olid võrratult kaunid ja võimsad ehitised, kuid  Abu Simbeli kompleksi vastu nad ei saa. Võimsa kompleksi ehitas Ramses II oma valitsemise ajal selleks, et näidata kõigile oma võimu ja sellega märgistada Egiptuse lõunapoolsem piir.

Äramärkimist väärivad ka võimsad Luxori ja Karnaki templid ning kindlasti ka  kuningate org. Olles Niiluse kruiisil on patt need kohad maha magada.

Soovitused

Reisides Egiptuses pakutakse turistidele väga palju erinevaid ekskursioone. Alates kaamelisõidust lõpetades 100 m kaugusel asuva templi külastamisega. Võttes turismifirmade poolt pakutavaid ekskursioone, saab põhjaliku ülevaate tutvustatavast kohast. Eestikeelne giid seletab lahti nii mõnegi asja, mida ise tähele ei paneks ja vaadata ei oskaks. See kõik on kallis, kuid siiski tasub ennast ära. 

Samas julgematele inimestele soovitaks võtta kohalik giid nagu tegime meie või minna sihtkohta omal käel kas siis taksoga või kaarikuga. Kohalikud giidid on väga lahked ja usaldusväärsed. Teavad palju oma riigi kohta ning teevad eksursiooni meeldivaks. Loomulikult tuleb olla siiski natuke ka ettevaatlik. Tasub palju tingida ja hinnas ennem kokku leppida. Kahjuks on Egiptuses komme turiste petta. Petta saab igaüks kas vähemal või rohkemal määral.

Kui mitte alluda müüginippidele, siis on võimalik saada kohapealt väga heade hindadega ekskursioone ja meeneid koju toomiseks.


Püramiidid

Öeldakse, kes pole püramiide näinud pole midagi näinud. Selles on omajagu tõtt, sest vaadates pildilt neid võimsaid ehitisi ja olles päriselt püramiidide kõrval tekib tunne, et oled rännanud ajas tagasi. Tuhandeid aastaid seisnud võimu sümbolid on sedavõrd suured ja võimsad, et ei lähe meelest tükil ajal. 

Giza püramiidid pärinevad nn. Vana riigi 4. dünastia ajast, aastatest 2551-2471 eKr.
Kuulsaim neist on Hufu püramiid, mis oli ligikaudu neli ja pool tuhat aastat maailma kõrgeim ehitis oma 140 meetri kõrgusega. Alles 1880. aastal ületasid Kölni toomkiriku tornid püramiidi kõrguse 10 m võrra. 

Oma suuruses vapustavad nad kõiki, kes on püramiide lähedalt näinud. Siinkohal mõned arvud külgede pikkus 230,37 m, pindala 5,4 ha, maht algselt 2 351 000 m³, kogukaal umbes 6,5-7 miljonit tonni. Rajatis püstitati ligikaudu 2,25 miljonist kiviplokist, millest igaühe kaal oli umbes 2,5 t. 20 aasta jooksul olevat ehitusega ametis olnud saja tuhande meheline töölistevägi. Vot need on näitajad, mida ei suudeta enam nii lihtsalt järgi teha.